fallback

Русия увеличи на 1 млрд. евро иска си към НЕК заради отказа от АЕЦ "Белене"

Първият иск за 58 млн. евро бе свързан със забавяне на строителството, а сега са включени всички пропуснати ползи на "Атомстройекспорт"

12:14 | 11.09.12 г. 32

Руската компания "Атомстройекспорт" е увеличила до 1 милиард евро иска си към "Националната електрическа компания" (НЕК) заради отказа от строителството на АЕЦ „Белене“, съобщи ИТАР-ТАСС. Делото се гледа от Международния арбитражен съд към търговската палата в Париж.

От "Атомстройекспорт" съобщиха, че увеличението на сумата по иска е обусловено от това, че проектът е прекратен предсрочно от правителството на България, изтекъл е срокът на действие на споразумението от 29 ноември 2006 г., а НЕК продължава да отказва да компенсира руската компания за понесените загуби.

Първоначалният иск на "Атомстройекспорт", отправен през юли 2011 г., беше за обезщетение от 58 млн. евро, като мотивът беше свързан със забавянето на строителството.

В сегашната жалба са включени пропуснатите ползи по всички дейности, изпълнени досега от руската компания като стойност на оборудването с продължителен цикъл за неговото изработване, загубите и др.

От руската компания поясниха, че „тъй като изграждането на атомната електроцентрала на всички етапи трябва да бъде синхронизирано с доставката на необходимото оборудване, през 2008-2010 г. "Атомстройекспорт" е възложила на руски предприятия изработката на различно оборудване, включително и тежки елементи с дълъг цикъл на производство, отнемащ от 6 месеца до 3 години“.

Руските подизпълнители вече са приключили работата по изработване на корпуса и вътрешнокорпусните устройства на реактора. Пред приключване е работата по втория корпус, проведени са хидроизпитанията на корпуса на реактора и горния блок за втория енергоблок, изработени са резервоарите на системите за аварийно охлаждане на активната зона, компенсаторите на налягането, парогенераторите, шлюзите за персонала.

Готовото оборудване е прието от съвместна българо-руска комисия и до момента стои в складовете на руските предприятия поради отказа на НЕК да го приеме, се посочва в иска на руската компания.

Посочва се още, че "Атомстройекспорт" е обезпечил поръчките за оборудването с продължителен цикъл на изработване за сметка не само на аванса, получен от НЕК, но и с кредити.

„Извън тези разходи по искане на Агенцията за ядрено регулиране на България и след аварията в АЕЦ „Фукушима“, бяха разработени стрес тестове за проекта, съгласно нормите на МААЕ. Те бяха разгледани от експерти на МААЕ и получиха положителна оценка за безопасност“, се посочва още в мотивите.

В течение на 2008-2010 г. ЗАО "Атомстройекспорт" проведе всички необходими инженерно-геологични проучвания и изкопни работи непосредствено на площадката за изграждане на АЕЦ "Белене" и създаде необходимата инженерна и битова инфраструктура, като напълно подготви площадката за започване на работата по изграждането на двата енергоблока на АЕЦ "Белене".

През юли 2011 г. "Атомстройекспорт" внесе в Международния арбитражен съд в Париж иск срещу НЕК за обезщетение от 58 млн. евро. През октомври 2011 г. НЕК от своя страна внесе иск срещу руската компания "Атомстройекспорт" в арбитражния съд в Женева. Предмет на българския иск са над 61 млн. евро, дължими от "Атомстройекспорт" към НЕК по рамковия договор от 28 ноември 2007 г.

На въпрос на Investor.bg за позицията на българската страна по новия иск, от НЕК отговориха, че юристите на компанията все още се запознават с документите. Очаква се до края на седмицата да се излезе с аргументирано становище.

Още новини от Свят четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:06 | 13.09.22 г.
fallback